İletişimde milli uygulamaların gerekli olduğuna şahit olduk


Bir önceki gün üç sosyal medya hesabı sistemsel bir hata sonucunda 7 saat süre ile kapalı kalmıştı. Konu bugün açılışı yapılan 12. Ulaştırma ve Haberleşme Şurası’nın açılışında gündeme geldi.


Adil Karaismailoğlu: İletişimde milli uygulamaların gerekli olduğuna şahit olduk

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca düzenlenen, geleceğin ulaşım ve haberleşme sistemlerinin konuşulacağı 12. Ulaştırma ve Haberleşme Şurası, bugün İstanbul Atatürk Havalimanı C Terminali Etkinlik Merkezi’nde kapılarını açtı.

Şura kapsamında “Milli Ulaşım ve Altyapı Politikası” vizyonuyla Transporttech Conference, Ulaştırma Bakanları Yuvarlak Masa Toplantısı, sektör oturumları, ikili görüşmeler ve paneller gerçekleştirilecek.

55 FARKLI ÜLKENİN BAKAN VE YARDIMCILARI BİR ARADA

Şura’da 55 farklı ülkeden ulaştırma bakanları ve bakan yardımcılarının yanı sıra sektör profesyonelleri bir araya geldi.

Etkinliğin açılışında konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Şura kapsamında çok sayıda ülkeden sektör temsilcilerinin Türkiye’de buluştuğuna işaret ederek, haberleşme ve ulaştırma sektörlerinin, küresel dünyada ekonominin temel sütunları arasında yer aldığını belirtti.

Adil Karaismailoğlu: İletişimde milli uygulamaların gerekli olduğuna şahit olduk #1

“İLETİŞİM VE ULAŞIM ÇAĞININ HAYLİ GELİŞMİŞ BİR SAFHASI YAŞANIYOR”

Karaismailoğlu, iletişim ve ulaşım çağının hayli gelişmiş bir safhasının yaşandığına dikkati çekti.

Karaismailoğlu, artık ülkelerin sağlıklı bir iletişim ve ulaşım altyapısına sahip olmadan küreselleşen dünyada rekabet etmesinin mümkün olmadığını belirterek, şunları kaydetti:

“YERLİ VE MİLLİ UYGULAMALAR GEREKLİ”

“Teknolojinin ilerleme ve yeniliklerinin, zamanın akışını hızlandırdığı bir bilgi çağında yaşıyoruz. Artık uzak-yakın, bilinen-bilinmeyen, tanıdık-yabancı gibi kavramlar anlamsızlaştı, sınırlar şeffaflaştı, karşılıklı etkileşimin önündeki engeller büyük ölçüde kalktı. Toplumlar, sadece kendilerine sunulanı değil, her alanda dünyada en iyi olanı, anında talep etmeye başladılar. Birkaç saatlik iletişim kesintisinin bile toplumda oluşturduğu rahatsızlığa ve yerli ve milli uygulamaların ne kadar gerekli olduğuna çok yakında bir kez daha hep birlikte şahit olduk.

Adil Karaismailoğlu: İletişimde milli uygulamaların gerekli olduğuna şahit olduk #2

TEKNOLOJİYE GEM VURMAK MÜMKÜN DEĞİL

Neticede, şeffaflık, özgürlük, adalet, hesap verebilirlik ve iyi yönetim artık sadece dünyanın imtiyazlı bir bölümü için değil, tamamı için geçerli değerler haline dönüştü. Bunu anlamayan, reddeden, dönüşüme ayak uyduramayan ülkelerin, olayların ve zamanın arkasında kalacakları da açıktır. Şu tartışmasız bir gerçektir ki, teknolojiye gem vurmak mümkün değildir. Çünkü bugün hayal edilenler yarının gerçeklikleridir. Teknolojik gelişmeler, yarının dünyasını bugünkünden çok daha şeffaf hale getirecek ve hiçbir şeyi dar bölgeler içerisinde bırakmayacaktır.

Adil Karaismailoğlu: İletişimde milli uygulamaların gerekli olduğuna şahit olduk VİDEO


“ULAŞIM VE İLETİŞİM ALTYAPILARINA YATIRIM ŞART”

Ülkelerin dünya ve çağın gereklerine entegre stratejiler dahilinde, ulaşım ve iletişim altyapılarına yatırım yapması şarttır.”

Adil Karaismailoğlu: İletişimde milli uygulamaların gerekli olduğuna şahit olduk #3

“TÜRKİYE’NİN ULAŞTIRMA VE HABERLEŞME STRATEJİSİNİN, BÖLGESEL VE KÜRESEL BOYUTLARIYLA PLANLANMASI ÖNEM TAŞIYOR”

Bakan Karaismailoğlu, üç kıtanın kesiştiği noktada bulunan, jeopolitik ve jeostratejik konumuyla Türkiye’nin ulaştırma ve haberleşme stratejisinin, bölgesel ve küresel boyutlarıyla planlanmasının ayrı bir önem taşıdığına dikkati çekti.

“ÜLKELER VE HALKLAR ARASINDA İLETİŞİM VE ETKİLEŞİMİ MÜMKÜN KILACAK HABERLEŞME VE ULAŞIM AĞLARININ OLMASI GEREK”

Her şeyden önce, dünya üzerinde bir coğrafi alanın bölge olarak adlandırılabilmesi için ülkeler ve halklar arasında iletişim ve etkileşimi mümkün kılacak haberleşme ve ulaşım ağlarının olması gerektiğini bildiren Karaismailoğlu, bunun tarih boyunca da böyle olduğunu dile getirdi.

“TÜRKİYE AVANTAJLI”

Karaismailoğlu, Türkiye’nin avantajlı konumuna dikkati çekerek, konuşmasına şöyle devam etti:

“Ülkemiz 4 saatlik bir uçuş ile 1 milyar 650 milyon insanın yaşadığı, 38 trilyon dolar Gayri Safi Milli Hasıla’ya sahip ve 7 trilyon 45 milyar dolar ticaret hacmi bulunan 67 ülkenin de merkezindedir. Söz konusu jeostratejik konumumuzdan hareketle, ulaşım ve iletişim stratejilerimizi küresel ve bölgesel şartlar ışığında yeniden tanımlamak ve bu stratejileri her daim güncel tutmak Türkiye için vazgeçilmezdir.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ifadesiyle ‘Siyaset demek, ülke için eser üretmek, millete hizmet etmek demektir.’ 19 yıldır bu anlayışla çalışıyor, ulaşım ve iletişim alanında gerçekleştirilen yatırımlarla çehresi aydınlanan Türkiye’nin gelecek vizyonunu, dünyanın nabzını tutarak, teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek ve daima entegrasyonu merkeze koyarak şekillendiriyoruz. “

Adil Karaismailoğlu: İletişimde milli uygulamaların gerekli olduğuna şahit olduk #4

“1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ, 2 BİN 23 METRE ORTA AÇIKLIK İLE CUMHURİYETİMİZİN 100. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜNÜ SEMBOLİZE EDECEK”

Bakan Karaismailoğlu, Türkiye’de ulaşım ve iletişim alanında 2002’den bu yana yapılan çalışmaları ve gelinen noktayı paylaştı. Son 19 yılda Türkiye’nin yıllardır süren ulaşım altyapısı problemini büyük ölçüde çözdüklerine dikkati çeken Karaismailoğlu, şu bilgileri verdi:

“Nice dev ulaştırma projelerini tamamladık ve hizmete açtık. 2003 yılı öncesi mevcut 6 bin 100 kilometre uzunluğundaki bölünmüş yol ağımızı 28 bin 340 kilometreye çıkardık. Otoyol uzunluğumuzu 3 bin 532 kilometreye ulaştırdık. Osmangazi Köprüsü’nün dâhil olduğu İstanbul-İzmir Otoyolu’nu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü içeren Kuzey Marmara Otoyolu’nu, Ankara-Niğde Otoyolu’nu ve Menemen Çandarlı Otoyollarını, Avrasya tünelini bitirdik. Edirne’den Şanlıurfa’ya kesintisiz otoyol bağlantısı tesis ettik. Aydın-Denizli Otoyolu, Kuzey Marmara Otoyolu Nakkaş-Başakşehir Kesimi ve 1915 Çanakkale Köprüsü’nün de dahil olduğu Malkara-Çanakkale otoyol yapım çalışmalarımız ise devam ediyor. 1915 Çanakkale Köprüsü, 2 bin 23 metre orta açıklık ile cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümünü sembolize edecek. Bu uzunluğu ile tamamlandığında ‘dünyanın en büyük’ orta açıklıklı asma köprüsü unvanına sahip olacaktır. Yaklaşım viyadükleri ile beraber toplam geçiş uzunluğu ise 4 bin 608 metreye ulaşmaktadır.”

“KÖPRÜ ÇANAKKALE BOĞAZI’NDAN GEÇİŞ SÜRESİNİ 6 DAKİKAYA KADAR İNDİRECEK”

Karaismailoğlu, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün feribotla bekleme süresiyle ve hava durumları nedeni ile çoğu zaman saatler süren Çanakkale Boğazı’ndan geçiş süresini 6 dakikaya kadar indireceğini vurgulayarak, “1915 Çanakkale Köprüsü’nün açılışını 18 Mart 2022’de gerçekleştirerek tüm dünyanın hizmetine sunacağız.” ifadesini kullandı.

Adil Karaismailoğlu: İletişimde milli uygulamaların gerekli olduğuna şahit olduk #5

“İSTANBUL HAVALİMANI HİZMETE GİRDİĞİ İLK GÜNDEN BUGÜNE 100 MİLYONUN ÜZERİNDE YOLCU AĞIRLADI”

Bakan Karaismailoğlu, 12. Ulaştırma Ve Haberleşme Şurası’nın açılış yaptığı konuşmada İstanbul Havalimanı hizmete girdiği ilk günden bugüne 100 milyonun üzerinde yolcu ağırladığını da aktardı.

“KANAL İSTANBUL İLE ULAŞTIRMA SEKTÖRÜNDE BİR ÇAĞIN KAPISINI ARALIYORUZ”

Karaismailoğlu: “Kanal İstanbul ile ulaştırma sektörü ve denizcilik alanında yeni bir çağın kapısını aralıyoruz.” dedi.

“TÜRKSAT 6A’NIN MONTAJ, ENTEGRASYON VE TESTLERİ ANKARA’DAKİ UZAY SİSTEMLERİ ENTEGRASYON VE TEST MERKEZİ’NDE DEVAM EDİYOR”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türksat 5B’nin tasarım ve üretim aşamalarının başarı ile tamamlandığını belirterek, “Milli haberleşme uydumuz Türksat 6A’nın ise montaj, entegrasyon ve testleri Ankara’daki Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi’nde devam ediyor. Uydunun üretim ve test sürecini 2022 sonunda tamamlayarak 2023 yılı ilk çeyreği içinde de fırlatılmasını planlıyoruz. Bunu gerçekleştirdiğimizde haberleşme uydusu üretebilen 10 ülke arasında yer alacağız.” ifadelerini kullandı.

“BUGÜNE KADAR 58 MİLYONUN ÜZERİNDE YOLCU YÜKSEK HIZLI TRENLER İLE SEYAHAT ETTİ”

Asya ile Avrupa arasında, Çin’den Londra’ya kadar uzanan Demir İpekyolu’nun Orta Koridoru’ndaki Türkiye’nin, uluslararası yük ve yolcu taşımacılığında stratejik öneminin çok büyük olduğuna işaret eden Karaismailoğlu, bu gerçeklikten hareketle demir yollarında bir reform süreci başlattıklarını bildirdi.

Karaismailoğlu, 2003 yılına kadar el değmeyen demir yollarının tamamını yenilediklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Milletimizin yarım asırlık hayali yüksek hızlı tren hatlarını inşa ettik. Ankara-Eskişehir-İstanbul-Konya hızlı tren hatlarını ülkemize kazandırdık. Ülkemizi yeniden demir ağlarla örme hedefleri kapsamında demir yolu uzunluğunu 12 bin 803 kilometreye çıkardık. 3 bin 500 kilometre demir yolu inşaatı devam ediyor.

Bugüne kadar 58 milyonun üzerinde yolcu yüksek hızlı trenler ile seyahat etti. Yüksek hızlı tren çalışmalarımızı burada bırakmadık. Sonuna geldiğimiz Ankara-Sivas ve Konya Karaman hızlı demir yolu hattı inşasını tamamlamak için çalışmalarımızı yoğun bir şekilde sürdürüyoruz.

Ayrıca Ankara-İzmir, Ankara-Bursa, Mersin-Adana-Gaziantep, Karaman-Ulukışla , Aksaray-Ulukışla-Yenice güzergahlarında da çalışmalarımız hızla devam ediyor. Bu çalışmaların yanı sıra sinyalli hat uzunluğumuzu yüzde 172, elektrikli hat uzunluğumuzu ise yüzde 180 arttırdık. Dünyanın en önemli ulaşım projelerinden biri olan Marmaray’la iki kıtayı birbirine deniz altından bağladık.”

“BAKÜ-TİFLİS-KARS DEMİR YOLU İLE ASYA’DAN AVRUPA’YA KESİNTİSİZ DEMİR YOLU BAĞLANTISI SAĞLADIK”

Adil Karaismailoğlu, Bakü-Tiflis-Kars demir yolu hattını açarak Asya’dan Avrupa’ya kesintisiz demir yolu bağlantısı sağladıklarını, bu hattın; Pekin’den Londra’ya uzanan orta koridorun ve Kazakistan’dan Türkiye’ye uzanan Demir İpek Yolu’nun en stratejik bağlantı noktası haline geldiğini, demir yolu yük taşımacılığı alanında yeni bir çağ başlattığını söyledi.

Karaismailoğlu, Bakü-Tiflis-Kars demir yolu hattının Çin ile Türkiye arasındaki yük taşıma süresini 1 aydan 12 güne, Marmaray’ın bu hatta entegre olmasıyla da Uzak Asya ile Batı Avrupa arasındaki süreyi 18 güne düşürdüğünü bildirdi.

“2003-2021’DE 114 MİLYAR LİRANIN ÜZERİNDE HAVACILIK YATIRIMI GERÇEKLEŞTİRDİK”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, saatte 160 kilometre hıza sahip Milli Elektrikli Tren setinin test süreçlerini tamamladıklarını belirterek, “2022 yılında milli elektrikli lokomotifin seri üretimine başlayacağız. Saatte 225 kilometre hıza sahip Milli Hızlı Tren’in tasarım çalışmalarını tamamlayarak prototip üretim aşamasına geleceğiz.” dedi.

Bu projelerle birlikte metro, banliyö, tramvay tasarım ve üretimi dahil olmak üzere raylı sistem araçları üretiminde Türkiye için önemli bir aşamaya ulaşılacağını aktaran Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Bilindiği üzere, hava ulaşım faaliyetlerinde son yıllarda eksen kayması yaşanıyor. Küresel nüfus hareketleri ve ticari dengelere bağlı olarak hava ulaşım faaliyetleri, bugün hızla batıdan doğuya kaymaktadır. Daha önce de ifade ettiğim gibi Türkiye, coğrafi bakımdan üç kıtanın ortasındaki kilit konumuyla gelişmiş pazarlar ile gelişmekte olan pazarlar arasındaki uçuş rotaları üzerinde yer almaktadır. Bunları dikkate alarak 2003 yılından itibaren yürüttüğümüz hava ulaşım politikaları ve faaliyetleriyle dünyada en hızlı gelişim gösteren ülkelerden biri haline geldik. 2003-2021 yılları arasında 114 milyar liranın üzerinde havacılık yatırımı gerçekleştirdik.”

Related Posts

Bir yanıt yazın

kocaeli escort bursa escort mecidiyeköy escort avcılar escort beylikdüzü escort şirinevler escort avrupa yakası escort istanbul escort beşiktaş escort ataşehir escort bursa escort ligobet giriş betvino beylikdüzü escort mecidiyeköy escort sex hikaye milanobet dinamobet giriş privebet giriş güvenilir bahis siteleri Deneme bonusu Deneme bonusu veren siteler Deneme bonusu veren siteler ataköy escort istanbul escort roketbet yeni giris roketbet üyelik roketbet bonuslari roketbahis yeni giris